100 yıllık proje yalan mı oldu?

Van’ın trafiğini rahatlatmaya yönelik atılan adımlar çerçevesinde Van Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilmesi planlanan raylı sistem projesinin belirsizliği tepkilere yol açtı.

100 yıllık proje yalan mı oldu?

Van’ın trafiğini rahatlatmaya yönelik atılan adımlar çerçevesinde Van Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilmesi planlanan raylı sistem projesinin belirsizliği tepkilere yol açtı.

Kent içi ulaşımı rahatlatmak için hayata geçirilmesi planlanan alternatif raylı sistem ve trambus projesi Büyükşehir Belediyesi’nin onayını bekliyor.

Van Büyükşehir Belediyesi’ne Başkan Vekili olarak görevlendirilen Murat Zorluoğlu tarafından kent içi ulaşımı rahatlatmak için fizibilite çalışması başlatılan kent içi raylı sistem projesinde, saha çalışmaları sonucunda tramvay ve trambus seçenekleri ön plana çıkmıştı.

Vali/ Başkanvekili Zorluoğlu, projelerin tanıtım toplantında hayata geçirilmesi planlanan ulaşım projelerinde son sözü Van halkının söyleyeceğini ve bu karara uyacaklarını belirtmişti.

Projenin fizibilite çalışması açıklanırken geçen süre zarfında Başkan Vekili Zorluoğlu ve ekibi tarafından bu yönde bir adım atılmaması; raylı sistem projesi rafa mı kalktı tartışmalarını beraberinde getirdi.

Daha önce Malatya ve Kayseri’den gelen ekiplerin yürüttüğü fizibilite çalışmalarının sonucu Başkan Vekili Zorluoğlu tarafından açıklanmıştı. Zorluoğlu, tramvay veya Trambus konusunda Van halkının vereceği kararı hayata geçireceklerini ve bu yönde Van’dan gelecek kararı beklediklerini ifade etmişti. Zorluoğlu’nun bu açıklamalarından sonra sosyal medyada tramvay projesine desteklerini açıklayan Van halkından, Van Büyükşehir Belediyesi’nin bu konuda sessiz kalmasına tepki yağdı.

100 yıllık proje rafa mı kalktı?

Fizibilite çalışmasının üzerinden uzun süre geçmesine rağmen Başkan Vekili Zorluoğlu’nun bu konuda adım atmaması, Osmanlılar döneminde projeleri çizilen ve Vanlıların da hayat geçmesini beklediği tramvay projesinin rafa kaldırıldığı iddialarını gündeme getirdi. Zorluoğlu’nun Van halkının vereceği karara saygı göstereceklerini belirtmesine rağmen tramvay için hiçbir çalışma başlatmaması; vatandaşlar arasında ‘Van halkı oyalanıyor’ ‘seçimi bekliyorlar’ sözleri sıklıkla dillenmeye başlandı.

Van Şehrivan Gazetesi’nden Önder Altınal’in haberine göre kentte bulunan  STK’ların tramvay konusunda sessiz kalması, tramvay projesinin hayata geçirilmesi noktasına büyük büyük bir eksikliğe işaret ediyor.

Tramvay konusunda Şehrivan’a konuşan Feridun Irak, raylı sistemin tıkanan ulaşıma çözüm olacağına dikkat çekti. Bir dönem Van TSO Van TB başkanlığını da yürüten Irak, Van için en iyi toplu taşıma sisteminin tramvay olacağını belirterek trambus sistemini tartışmanın gereksiz olacağını vurguladı.

En fazla yolcu Van’da

Van Gölü Aktivistleri Derneği ise şuan raylı sistem ulaşımı olan ve hayata geçirilecek iller sıralandığına Van’ın avantajlı olduğuna dikkat çekti. Aktivistler, “Tramvayı, nüfusuna göre en çok kullanan şehir ile en az kullanan şehirlerin kıyaslamasını yaptık. Günlük raylı sistem kullanıcısı göre şehirlere baktığımızda Eskişehir 114 bin, Samsun 49 bin, Konya 71 bin, Gaziantep 35 bin, Antalya 37 bin ve Adana 25 bin civarında. Peki, tramvay yapılacak olan şehirlerde nüfus durumu nedir? Bunu da şöyle açıklayalım Erzurum nüfusu 762 bin ve Erzincan nüfusu ise 226 bin. tramvay mı trambus mü tartışmasının açıldığı Van’da ise nüfus 1 milyon 100 bin. Tam da bu rakamlar Van’da tramvayın ihtiyaç olduğunu gösteriyor’ ‘dedi.

Van’da tramvay ulaşımı noktasında büyük destek varken Başkan Vekili Zorluoğlu’nun ne karar vereceği merak ediliyor.

Haber Merkezi
24.02.2018

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz

Diğer Haberler