Başkan Dinç, Çankırı'yı dünyaya anlattı

Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç, TRT’nin dünyaya açılan seslerinden biri olan Türkiye’nin Sesi Radyosu’nun konuğu oldu.

Başkan Dinç, Çankırı'yı dünyaya anlattı

Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç, TRT’nin dünyaya açılan seslerinden biri olan Türkiye’nin Sesi Radyosu’nun konuğu oldu. Başkan Dinç,  katıldığı “Merhaba Dünya” programında 2018 Çankırı Farkındalık Yılı ve somut olmayan kültürel mirasa sahip çıkılması ile ilgili detayları Türkiye’nin ve Dünya’nın farklı kentlerindeki dinleyicilere anlattı.

2018 yılını Çankırı için farkındalık yılı ilan ettiklerini belirten Başkan Dinç, Çankırı’yı öz kültürü ile sentezleyerek  marka şehir yapma yolunda önemli adımlar attıklarını ve  tüm dünyadaki Çankırılılarda bu farkındalığı oluşturmak istediklerini belirtti. Dünyanın neresinde bir Çankırılı varsa memleketine sahip çıkmasını ve Çankırı’nın en iyi şekilde tanıtılmasına katkı sağlamasını beklediklerini de ifade etti. Dinç, somut olmayan kültürel mirasın korunması, yaşatılması ve gelecek nesillere doğru bir şekilde aktarılması ile ilgili çalışmaları da dinleyiciler ile paylaşarak, yaptıkları girişimler sonucu Çankırı’nın en önemli yöresel tatlılarından biri olan Yumurta Tatlısı’nın Türk Patent ve Marka Kurumunca coğrafi işaret ile tescillendiğini söyledi.

Çankırı’nın ilk coğrafi işareti, yöresel tatlılarından biri olan yumurta tatlısı ile kazandığını ifade eden Dinç, Çankırı Yoka (İnce) Ekmek Muskası, Çankırı Sarımsaklı Et, Çankırı Kaya Tuzu, Çankırı Küpecik Peyniri ürünlerinde de coğrafi işaret başvurusu yaptıklarını ve başvuruların inceleme süresinin devam ettiğini belirtti.

Haber Merkezi
5.02.2018

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz

Diğer Haberler