Bitlis'in tarihi gün yüzüne çıkıyor

Bitlis Kalesinde gazetecilere açıklanmalarda bulunan Bitlis Valisi İsmail Ustaoğlu şunları söyledi: Kadim şehir, tarihi şehir, açık hava müzesi olan şehir diye vurguladığımız Bitlis yıllardır özlenen tarihi kimliğine yeniden kavuşacak.

Bitlis'in tarihi gün yüzüne çıkıyor

Bitlis’te çeşitli gezi ve programlara katılmak üzere gelen Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mahmut Kocameşe, Kültür Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanı İsmail Demirel, Kültür Varlıkları ve Müzelere Genel Müdürü Yalçın Kurt ve Kültür Varlıkları ve Müzelere Genel Müdür Yardımcısı Yakup Harmanda Bitlis Valiliğini ziyaret etti. Belediye Başkan Vekili İsmail Ustaoğlu tarafından karşılanan heyet Valilik makamında bir süre Vali Ustaoğlu ile sohbet edip Bitlis hakkında bilgi aldılar.

Daha sonra Etnoğrafya müzesi, Bitlis Kalesi ve Mustakbaba Mahallesinde bulunan Sokak Sağlıklaştırma Projelerinde incelemelerde bulundular.

Belediye Başkan Vekili İsmail Ustaoğlu, Kültür ve Turizm Bakanlığının Bitlis’e 2 yıl içerisinde 40 milyonluk destek vereceğini ifade ederek, “Bu başlangıçtır. Önümüzdeki yıllarda da kadim kent Bitlis hak ettiği kimliğine kavuşacaktır” dedi.

Bitlis Kalesinde gazetecilere açıklanmalarda bulunan Bitlis Valisi İsmail Ustaoğlu şunları söyledi:
“Kadim şehir, tarihi şehir, açık hava müzesi olan şehir diye vurguladığımız Bitlis ile ilgili yıllardır özlenen, beklenen ve özellikle kültürel mirasın ayağa kaldırılması, projelendirilmesi, yeni kuşaklara aktarılması ve yenilenmesi gibi projelerimiz 2018 yılı içerisinde hayata geçiriliyor. Kültür ve Turizm Bakanlığımız 2018 yılı içerisinde adeta Bitlisimizi ülkemizin birinci sırasına koyan öncelikleri arasına alarak 40 milyon TL’lik bir yatırım yapacak bunun içinde kent Müzemiz Bitlis kalesi ile ilgili çalışmalar da yer alacak.

Bir taraftan Bitlis Kalesinde 4’ncü etap restorasyon gerçekleştirilirken, diğer taraftan ilimiz merkezinde tüm ihtişamıyla adeta yüzyıllara meydan okuyan kalemizin ciddi bir ışıklandırma eksikliği vardı. Bu yatırımlarla bu projemizi de hayata geçireceğiz. Dışarıdan gelen misafirlerimizi gezdirecek, bilgilendirecek maalesef alt yapılarımız eksikti. Şimdi karşılama merkezleri ile yürüyüş alanları, çevre düzenlemesi ile inşallah Bitlis’e yakışan bu kadim medeniyetimizin ayakta duran bu önemli tarihi eseri yapılacak tüm bu çalışmalarla gelecek kuşaklara iyi bir şekilde hazırlayacağımızı düşünüyorum.”

BİTLİS, BÖLGENİN EN ÖNEMLİ TARİHİ VE KÜLTÜREL MİRASINI KENDİ BÜNYESİNDE BARINDIRIYOR

Belediye Başkan Vekili  Ustaoğlu, İstanbul’daki Eyüp El Ensari Hazretlerinin kardeşi olan Feyzullah El Ensari Hazretlerinin türbesinin de içinde yer aldığı Alemdar Sokak Sağlıklaştırma Projesi’nin bu yıl Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yatırım programına alındığını da ifade etti. Ustaoğlu açıklamasını şöyle sürdürdü:
“Geçen yıl ‘Kadim Kent Gerçek Kimliğine Kavuşuyor’ sloganı ile başlattığımız sokak sağlıklaştırma projesin devamı olan Alemdar sokak’ta da devam edecek. İlimizde tescilli sivil mimarinin en yoğun olduğu, Feyzullah El Ensari Hazretlerinin türbesi ve o sokaktaki yapılarımızın her birisi inşallah bu çalışmalarla birlikte alt yapısı ile birlikte gün yüzüne çıkıp en önemli ziyaret merkezlerimizden biri olacak. Bitlisimizin Kültür ve Turizm Bakanlığı nezdinde bölgenin en önemli tarihi ve kültürel mirasını kendi bünyesinde barındıran bu kadim şehre yapacakları bu çalışmalardan dolayı Sn. bakanımıza özellikle teşekkür ediyorum.”

Belediye Başkan Vekili  Ustaoğlu ve beraberindekiler açıklamaların ardından Nemrut Krater Dağına çıktı. Burada bir süre fotoğraf çektiren Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarları, Ahlat ilçesinde Müze ve Karşılama Merkezi ile tarihi Selçuklu Mezarlığını da ziyaret etti.

Haber Merkezi
26.03.2018

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz

Diğer Haberler