Sivas tarihine sahip çıkıyor

Sivas'ın her alanda gelişmesi için yoğun bir çalışma temposu içerisinde bulunan Sivas Belediyesi, tarih ve kültürümüze da sahip çıkmaya devam ediyor.

Sivas tarihine sahip çıkıyor
 

Sivas'ın her alanda gelişmesi için yoğun bir çalışma temposu içerisinde bulunan Sivas Belediyesi, tarih ve kültürümüze da sahip çıkmaya devam ediyor. Şehrin manevi önderleri başta olmak üzere birçok alanda 100 farklı eser ortaya çıkaran Belediye, bu eserlerden 100 bin adet basarak şehir kültürüne katkı sağladı.

Başkan Sami Aydın'ın görevi sürecinde toplamda 1 milyon sayfalık yazılı eser ortaya çıkaran Sivas Belediyesi, bu kültürel yayınların tanıtımı için şehrin kanaat önderleri ile bir toplantı düzenledi. Fidan Yazıcıoğlu Kültür Merkezi'nde düzenlenen tanıtım programına Belediye Başkanı Sami Aydın'ın yanı sıra AK Parti İl Başkanı Ziya Şahin, kurum müdürleri, sivil toplum örgütü temsilcileri ve basın mensupları ile çok sayıda davetli katıldı.

Yapılan kahvaltının ardından eserlerin yer aldığı serginin açılışı yapılarak katılımcılara; Belediye bünyesinde çıkarılan kitaplar tanıtıldı.

Daha sonra düzenlenen törende konuşan Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Özaydın; "Sivas Belediyesi olarak Anadolu'nun en kadim şehirlerinden birisi olan Sivas'ın tanıtımını yapmak adına kültürel olarak 2014 yılından bugüne kadar yapmış olduğumuz çalışmaları ve bundan sonra da yapacağımız çalışmaları sizlerle paylaşmak adına böyle bir program düzenledik. Sivas'ımızı bütün yönleriyle, kültürleriyle, manevi önderleriyle, tarihi şahsiyetleri ile sevmeleri için tüm ilimizin hatta diğer illerin de sevmeleri için böyle bir çalışma içerisine girdik. 4 yıldır yapmış olduğumuz bu çalışmalardan dolayı çok mutluyum." dedi.

Belediye Başkan Danışmanı Prof. Dr. Recep Toparlı ise, "Amacımız öncelikle Şemsettin Sivasî'yi tüm yönleriyle tanıtmaktı. Allah'a şükür bunu başardık. Şehrengizleri hazırladık, değişik kitaplar bastık. Türkiye ilk defa 58 tane engellinin şiirlerini bir kitap halinde yayınladık. Kültür Müdürlüğümüz ile Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğümüz ile tam bir koordinasyon içinde çalıştık. Öğrencilere yönelik çeşitli faaliyetler yaptık. Onlara boyama kitabından tutun, Şemsettin Sivasî'nin onların diliyle anlaşılması için kitaplar hazırladık. Biz yolumuza devam edeceğiz. 4 yıldır bizden emeğini esirgemeyen başkanıma çok teşekkür ediyorum. Biz birlikte daha güzel işler yapacağız." şeklinde konuştu.

"Belediye benim için çok ayrı bir anlam ifade eder." diyen Avukat Haluk Çağdaş da; "Kamu kurumunda çalışan çoğu idareci gelir gider ama belediye başkanları Şehrül Emin'dir... Bu memleketin gerçek sahibidir. 50 yıldır bu tarihi şehrimizin kültür hayatını izlemekteyim. Sayın başkanımızın döneminde yapılan kültüre ve sanata yönelik faaliyetler hiç bir dönemde bu kadar yoğunluk kazanmadı. Bu övünülecek bir durumdur. O bakımdan Sayın Belediye Başkanımızın bu yaklaşımını huzurunuzda tebrik ediyorum. Bu çalışmalarında devamının geleceğini inanıyorum." ifadelerini kullandı. 

Şehrin yetiştirdiği önemli bir kültür insanı olan Müjgân Üçer; "Sivas'ın kelamı ve kalemi bitmez, Sivas yazıldıkça çoğalan, okundukça anlaşılması gereken bir şehirdir. Bu bakımdan sözlü kültür üzerine çalışmalar yaparken bunların kaybolmaması için verdiğim emeklerin ve halkımızın malı olan bu zenginliklerin ne kadar değerli olduğunu görmüş bulunuyorum. Belediyemizin yaptığı bu kültürel hizmetler arasında benimde 2 kitabımın çıkmış olması ayrıca onlara müteşekkirim." diye konuştu. 

Uzun soluklu bir rüyanın gerçekleştiğini görmekten büyük mutluluk duyduğunu dile getiren Prof. Dr. Hüseyin Akkaya ise "Bu eserlerin çıkması bilhassa Şemsettin Sivasî'nin eserlerinin tamamının çıkması bir rüyanın çok uzun yıllardan beri devam eden bir hayalin gerçekleşmesidir. Böyle bir eserin yayınlamasından dolayı 25 yıllık rüyanın gerçekleşmesinden dolayı başta Belediye Başkanımız Sami Aydın beye, ekibine ve yazar arkadaşlara ayrı ayrı teşekkür ediyorum." dedi."Biz şehrimizi her alanda aldığımız noktadan daha yukarılara taşıma gayreti içerisindeyiz ve bunu da büyük ölçüde başardığımız kanaatindeyiz." diye konuşmasına başlayan Başkan Sami Aydın, "Sivas'ta o kadar değerler var ki emin olun biz bunların farkında değiliz. Sahip olduklarımızın farkında değiliz. Sivas denildiği zaman sahip olduklarımızı küçümsüyoruz ve yetersiz görüyoruz ama bir başkası anlattığı zaman ya biz ne kadar mükemmel bir şeye sahipmişiz diyoruz. İşte bunun altını doldurabilmek için bize görev düştüğü kanaatindeydik. Yola ilk önce İrade-i Milliye olarak başlayalım dedik. Bazı nüshaları Türkiye'de dahi yoktu, farklı farklı yerlere gitmiş ve oralarda kalmış o gazeteyi kitaplaştırdık. Bu çalışma bizim için geleceğe dönük iyi bir örnek oldu ve bundan sonra kıymetli hocalarımızla birlikte çok sayıda eseri, bizden sonraki nesillere bırakmak için kitap haline getirdik. İnşallah bunlar okunur ve Sivas daha iyi anlaşılır. Bu projede emeğini esirgemeyen tüm hocalarımıza ve arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.Konuşmaların ardından Başkan Aydın eserlerin ortaya çıkmasında emeği geçenlere teşekkür belgesi ve Sultanşehir Kültür ve Sanat Ödülü'nü takdim etti.

Haber Merkezi
13.02.2018

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz

Diğer Haberler