''Sürdürülebilir Kalkınma Sürecinde Nevşehir''

UCLG-MEWA(Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler  Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı) çatısı altında oluşturulan Aracı Kentler Forumu,  aracı kentlerde sürdürülebilir kalkınma sürecinde Nevşehir’deki gerçekleştirilen çalışmalar ...

''Sürdürülebilir Kalkınma Sürecinde Nevşehir''

UCLG-MEWA(Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler  Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı) çatısı altında oluşturulan Aracı Kentler Forumu,  aracı kentlerde sürdürülebilir kalkınma sürecinde Nevşehir’deki gerçekleştirilen çalışmalar ve 2030 a kadar olan dönemde yapılması gerekli  çalışmalara ilişkin olarak Nevşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen Çalıştay başladı.

Türkiye İstatistik Kurumu Nevşehir Bölge Müdürlüğü toplantı salonunda düzenlenen  çalıştayın açılışında konuşan Nevşehir Belediye Başkan Yardımcısı Yusuf Kaya, UCLG-MEWA’nın sürdürülebilir kalkınma sürecinde belirlenen sosyal, kültürel, şehircilik, çevre, ekonomik gibi 17 küresel hedefe yönelik olarak Nevşehir Belediyesi başta olmak üzere şehir genelinde yürütülen çalışmaların ele alınmasının yanı sıra, 2030 yılına kadar nelerin nasıl şekillendirilebileceği yönünde konunun uzmanlarının düşünce ve görüşlerinin de alınmasının planlandığı çalıştayın verimli geçmesi temennisinde bulundu. Kaya, çalıştayda Nevşehir Belediyesi’nin yanı sıra, kamu kurum ve kuruluşlarının yanı sıra sivil toplum örgütlerinin temsilcilerinin de bulunacağını belirtti.

UCLG Aracı Şehirler Dünya Forumu Koordinatörü  Firdaous Oussidhoum’ da,  çalıştayın açılışında yaptığı konuşmada, geçtiğimiz Eylül ayı içerisinde Nevşehir’de gerçekleştirilen forum ile, aracı bir şehir olan Nevşehir’de ,hedeflere uygun dinamik bir şehir profilinin ortaya konulduğunu ifade etti.  

UCLG-MEWA Genel Koordinatörü. Salim Korkmaz’’ da.UCLG-MEWA teşkilatına yönelik bilgiler aktardı. Korkmaz, Proje ve uygulamaları ile bu teşkilatta önemli bir aracı şehir olarak gördükleri Nevşehir’de bundan sonraki süreçte ne gibi çalışmaların yapılması gerektiğini  düzenlenen çalıştayda ele alacaklarını kaydetti
4 Şubat 2018 Pazar günü sona erecek Nevşehir’de Sürdürülebilir Kalkınma sürecinde yerel yönetimler konulu çalıştay, öncelikli alanlara göre sınıflandırma,  sürdürülebilir kalkınma hedefleri ile bağdaştırılacak. Buna göre yapılacak değerlendirme ve haritalandırma çalışması ile somut ve bütüncül bir yaklaşımın benimsenmesi planlanıyor.

Sürecin son aşamasında da,   Nevşehir’de kısa, orta ve uzun vadede önceliklere göre projeler ve etkileri gözden geçirilecek ve atılacak adımlar için rehber dökümanın hazırlanması hedefleniyor.

Haber Merkezi
5.02.2018

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz

Diğer Haberler